DEN 137 – Narozky, finálka, realita a veget

Tramtadadá 🙂 Dneska mám narozky! Je mi tři a třicet. 🙂 

PS: Nechci v komentářích vidět “Kristova léta”! To označení se mi vůbec nelíbí. 🙂

A k narozeninám snad dostanu finální lůžko. Protetik usoudil, že lámat jedno dočasný za druhým je k prdu, tak mi udělá bytelnější udělátko, který jen tak nezničím. A taky se tu mám sejít s protetikem přímo z Otto bocku a pokecáme o možnostech a hlavně cenách. Do teď mám nějaký informace o cenovkách ale nic ofiko. Když se s někým bavím, tak nějaký číslovky od boku střílím, ale dnes to už snad budu vědět přesně.

No, jsme tu dřív, takže čekáme.

Jsem strašně nedočkavej, takže neposedím a dělám blbosti. Přemíra energie. Natěšenost. 🙂

Ha, je tu! V ruce má drsně černý stehenní lůžko.

Je hodně těsný. Zatím ho nemám namontovaný ke koleni a zbytku nohy, takže se do toho snažím nasoukat jen zapřenej proti takovýmu stolečku, ale to není ono, potřeboval bych do toho dát celou váhu. Takhle se na dno nedostanu.

Protetik odchází a bere si i mou protézu. Přehodí na ni koleno a zkusíme to znovu.

Takže další čekání. Naštěstí to netrvá věčnost a ukazuje se s kompletní nohou. Beru padák a zkouším se do ní pořádně nasoukat. Nejde. Pořád mi dole chyběj centimetry. Tak protetik zase odchází do sklepení, že to trochu rozšíří.

Ani jsem si ji nestihl moc prohlédnout. Hrozně se mi líbí její povrch. Černej karbon. Boží.

A je zase tady. Než začnu nasazování, tak ji rychle blejsknu.

Nádherná! Krásná černá barva s prďáckým vzorem. Uvnitř černé tvrdé skořápky je nějaká světlá plastová výstelka. Připomíná to dost tvrdý silikon, ale je to jakš takš ohebný.

Jdem na to!

Rvu se do ní vší silou. Kapky potu lítaj všude po místnosti a já se začínám stydět, že se nedokážu ani nazout. Chybí mi tam ještě kousíček, ale protetikovi říkám, že bych to takhle už nechal. Je teprve dopoledne a nemám dneska skoro nic nachozeno, takže noha není moc otlačená. To je mimochodem věc, která mi dost vadí. Ráno je noha velká a do protézy se jí nechce a večer v ní skoro plandá a prdí.

Takže nohu mám “nasazenou”. Ukazuju protetikovi chůzi na chodbě. Po pár kolečkách na chodbě zkouším nohu znovu nasadit a ve vší zuřivosti se dostávám uspokojivě až na dno. Možná pár milimetrů tam je. Najednou cítím ten rozdíl mezi dočasným a finálním lůžkem. Tady je noha vmáčknutá do protézy stejně jako v dočasný, ale tady není ani milimetr vůle k tomu, aby se protéza ohnula. Takže pocit semknutí s mechanickou končetinou je tady daleko větší. Dělám další kroky, zkouším na ní hopsat, zkouším “běh”.

No běh to moc není, ale co čekat od důchodcovskýho kolene s bůhví jakým základním chodidlem. Já jsem propocenej. Taťka je propocenej ze mě. Ale jsme spokojení. Po třech a půl hodinách teda máme skoro hotovo ale ještě neodcházíme. Čekáme na protetika z Otto bocku. Teď tam na někom pracuje. Jsem dost nervózní, co se dozvím. Zve si mě k sobě.

Má na stole notebook a začíná datlovat cenový kalkulace. Bavíme se, co chci s nohou dělat. Zásadní výhodou X3jky je vodotěsnost. Lepší design a obecně je bytelnější, protože bylo navržený pro americkou armádu. Teprve chvilku je uvolněný pro veřejnost. Že bych se vyžíval v koupání se s nasazenou protézou si úplně představit nedokážu. Na druhou stranu představa, že při koupačce (kdekoliv) musím hopsat po jedný noze z/do vody se mi vůbec nelíbí. Chci mít koleno, který vydrží stejný zacházení jako zbytek mýho těla. To znamená chovat se k ní jak hovado a očekávat, že se brzo zahojí. Sem tam stroupek a jizva nevadí. Takže chci Genium X3. Tak co? Kolik to bude stát?

Koleno Genium (včetně chodidla, tyčí, šroubků a matiček) vyjde na jeden milion devadesát čtyři tisíc korun. Hm. To je pálka.

A co moje vysněná X3jka? Je o těch 300 tisíc dražší?

Skoro jo. Přesně to je 1 429 000,- Kč. Ty krááááávo! 

Milion čtyřistatřicet tisíc. Achjo. Ale co, s tím jsem tak nějak počítal.

Jenže pak protetik dodává, že to jsou ceny bez DPH.

Cože? Padá mi čelist, hlava mi klesne k zemi, zavírám oči a svěšuju se bezvládně na židli. Do******!!!!!!!!! Třičtvrtě druhýho milionu za nohu.

Rozdejchávám to. Holt nebude barák, auto, jídlo a další zbytečnosti, ale nějak ty prachy poberu. Jenže… Tím ještě informační bombardování nekončí. 

Co je spolu s masakrální cenou neuvěřitelný terno? Ta noha není na furt! Nevezmu si ji do hrobu. Spíš naopak. Velmi rychle ji přežiju.

Ona se totiž dost opotřebovává. Díly odcházej. Je nutný ji pravidelně servisovat. Za německý ceny samozřejmě. Záruka na ni je šest let a je hodně reálný, že po těch šesti letech pak opravdu odejde do křemíkovýho nebe, věčnejch lovišť nebo jinýho ráje, kam bionický klouby choděj.

Sedím na židli proti protetikům a mám hlavu v dlaních. Civím do podlahy a hledám ve vzorcích linolea odpověď na otázku, co teď?

Od třináctýho dne, kdy jsem při reamputaci přišel o pravý koleno, jsem se na X3 upnul a zamiloval se do ní. Celou dobu až do teď se ujišťuju, že ji budu mít. X3jka prostě byla a je můj sen, ale teď, když čelím realitě faktů… Dokážu dát takovou raketu za něco, co vydrží “jen” šest let? A je mi už teď jasný, že za šest let další potřebný prachy nenašetřím.

Plus mínus jedenmiliónsedmsetpadesáttisíckorunčeských s DPH.

Tyjo. Mám o čem přemýšlet. X3 je špička, ale nastačilo by mi obyčejný Genium?

Na druhou stranu. Teď mi je 33 a mladší a asi i aktivnější už nebudu. Takže kdy jindy mít špičkovou nohu než teď? Až budu starej, bude mi stačit třeba i c-leg nebo pirátská noha a papoušek, ale teď to chce to nejlepší, co se nabízí.

Do čeho bys šel/šla ty?

Loading poll …

Po novým roce mi Genium a dvě chodidla přivezou na vyzkoušení a s tím se i rozcházíme. Děkuju za jejich čas a hladoví odjíždíme.

Cestou domů přemýšlím o ceně těch kolen. Jasně, je to hrozná pálka. Ale nejde počítat jen materiál. Jsou v tom roky výzkumu a vývoje. Pokusů a ladění. A věřím, že i spousty nejrůznějších certifikací a povolení. Měl bych začít úspěšně podnikat. Někdo nějakej námět? Umím slušně otevírat zavařovačky, se kterejma nemůžete hnout. 😀

PS: Prosím, tohle v žádném případě není myšleno jako motivátor k přispívání na transparentní účet. Nějak jsem to nedomyslel, že to tak vyzní a teď se z toho cítím špatně. Jste úžasní už jen tím, že nás čtete. :-*

Kačka píše, že se zítra stěhuje na jiný pokoj. Sestřičky jí něco našly. To je super zpráva. Zajímalo by mě, jak to vezme její spolubydla. Během pár dní se od ní odstěhovaly už dvě holky.

Kačka u ní teď bude na černý listině a její nová spolubydla si o ní určitě něco vyslechne. 😀

Garance toho, že Kaččina nová sousedka nechrápe, ale není. Tak snad to nebude horší než teď.

Přišla mi fotka z firemního turnaje v badmintonu, kam jsem se zašel v rámci pravidelnýho chození podívat. Jen na otočku. Nakopat jim prd*le a zase jít. 

Kecám. Nešlo to. Chce to jinou nohu na takovýhle aktivity. Ale bylo fajn je vidět. 🙂

V telefonu jsem objevil fotku jizvy. Už nevím, proč jsem ji fotil. Ale proč ji sem nehodit.

Hezky zhojená. Škoda těch faldíků. 😀

Večer se stavuje kamarád, kterej náhodou zjistil, že bych jinak byl v den narozenin sám. Tak pijem pivko, hrajem hry na PSku a tak nějak s ním vstřebávám informace z dnešního dne. 🙂

Dobrou zejtra!

Líbí? sdílej… 🙂

Nebojte se nechat mi tu nějakej ten komentář :)