Naše první dovolená… Mamma mia – noha chcípá!

V období mezi operacema se nám podařilo stihnout jednu dovolenou. Na Lucčiným vysněným Mamma mia ostrově v Řecku. A nebyla to jen tak obyčejná dovolená. Někteří ji dokonce přirovnali k filmu Svatební cesta do Jiljí (youtube). Kdo zná, asi ví, že nešlo všechno podle plánu.

AKT I. – Cestujte nalehko – kufry se přeceňujou…

Hned první let má zpoždění a ten navazující tím pádem odlétá 12 minut po přistání. To je fakt málo času, i když jste Usain Bolt, protože athénský letiště rozhodně není upravená tartanová dráha. Že nemáte nohu, moc nikoho nezajímá. Chtěls letět, leť si na svůj gate. A tak jsme letěli. A  stihli to. Už jsme nemohli “přijít” víc na poslední chvíli. Letíme dál.

Na pásovým dopravníku marně vyhlížíme kufry. Vždycky jsem v týhle fázi nervózní, ale nikdy mě nenapadlo, že se to fakt stane. Naše kufry jsou pryč. A víte, co je ještě prdel? Kromě odbavenýho zavazadla jsme si do podpalubí nechali dát i příručák… ať se s ním netaháme…

Well played, pacholku.

Neztrácíme hlavu a logicky nám dojde, že kufry to za těch 12 minut prostě nemohly stihnout a přiletěj dalším letem. Vyplňujeme formuláře ve ztrátách. Uvádíme tam, kde budem k zastižení. Aby to nebylo tak snadný, tak hned ráno berem roha trajektem na vedlejší ostrov, ale to je prej v pohodě, pošlou to do přístavu. Tam či tam. A my teda odcházíme z letiště. Dost nalehko – co se týče batohů. U oblečení tomu je jinak… Zimomřivka Lucka lítá nabalená, já většinou už nemůžu letět víc nahatej. Přicházíme k ubytku a říkáme o našem zážitku paní domácí. Ta se nad náma slituje a dává nám lepší apartmán (blíž centru). Nicméně prej to s kuframa je celkem běžný (vykřičník číslo jedna). Nevadí. Ráno tu určitě budou…

Lehneme si do postele a začínáme si uvědomovat, co s sebou teda vlastně nemáme a co nutně potřebujeme. 

 • nabíječky na telefony
 • roztok na kontaktní čočky
 • antibejbypills
 • nabíječku na nohu (ale ta nějakejch 5–6 dní ještě vydrží a to už určitě batohy dorazí)
 • víno nebo něco silnějšího
 • hadry – ale netušíme, jak dlouho budem bez našich věcí, takže nechceme zbytečně utrácet

Nevěřil bych, že v 11 večer, v malém přístavním městečku, seženeme antikoncepci bez předpisu jen podle fotky z googlu. Nabíječky problém nebyly a víno a jídlo bylo samozřejmostí. Uf uf. Jdem spát a ráno budeme mít určitě naše věci.

Je ráno a nemáme věci. Přišel mi akorát mail s odkazem, kde můžeme sledovat stav řešení naší ztráty. Telefonní čísla, která tam jsou, buď nefungují, nebo je nikdo nezvedá. Na facebookových stránkách Aegean Airlines je pod každým jejich příspěvkem 1000+ negativních komentářů o zničený dovolený, ztrátě kufrů, nulovému odškodnění a žádné komunikaci. (druhej mega vykřičník!!!)

Znervózněli jsme. Hodně. Snažíme se to ale brát s nadhledem a je tu krásně. Show must go on, a tak pokračujeme podle plánu. Navíc se nemusíme tahat s těžkejma krosnama, že jo? 😀

Nastupujem na trajekt a jedem na Mamma Mia island. V půjčovně skútrů jsem vlastně rád, že nemáme extra batohy, protože jízda s nima by byla krapet extrémní. Ale takhle to byla pohodinda. Krásný zatáčky v kopcích. Skoro bez okolní dopravy. Ubytko ve svahu s úžasným výhledem a vlastní, velmi nesnadno přístupnou pláží… 🙂

Lucka po hodince jízdy skútrem na sluníčku zjišťuje, že v kalhotech tady nepřežije. A vlastně potřebujem plavky! A ručníky! A krém…(ten jen aby se neřeklo, plánuju se spálit jak krabík…)

Každý další den sledujeme, jak se daří noze. Procenta baterie neúprosně klesaj. V  nastavení jí snižuju intenzitu vibrací a vypínám zvukový signály. Jako by to snad ušetřilo baterku… Později jsem za tenhle krok neuvěřitelně vděčnej, ale nechci předbíhat.

Našli jsme na facebooku video z athénskýho letiště, kde jsou vidět stovky (možná tisíce) kufrů na obrovský hromadě. Všechny maj štítky, komu patřej a kam měly letět, ale nejsou lidi, aby to zařídili…

Telefon nikdo nebere. Jen na sociálních sítích má občas tendenci někdo odpovídat u příspěvků zklamanejch lidí, kteří už 40 dní nemaj svoje zavazadla… 40!!!

Třetí den bez věcí… Zkoušíme sílu sociálních sítí. Fotím si protézu na lehátku u moře (já vím, srdceryvnej pohled jak sviňa) a dáváme to oba pod příspěvky aerolinky s tím, že pokud to nenabiju nabíječkou, kterou mám ve ztraceným kufru, tak nebudu moct chodit. 

A ejhle!

Do pár hodin Lucce odepsali v příspěvku (asi marketingový oddělení), že to začali velmi intezivně řešit a mně právě někdo volá! Našli je! Naše krosny existujou!

Pošlou nám je do přístavu jakmile přistanou na letišti. Daj mi vědět. Skoro slavíme, protože noha je na nějakých 20 % baterie.

Tři dva jedna – START!

Ležíme na pláži a zvoní mi telefon. Cca za hodinku budou vaše zavazadla v přístavu – budete tam? Jasně! Máme to sice přes celej ostrov, ale do hodiny tam jsme!

Jel jsem takovou pilu, jak jen na 125 ccm skútru ve dvou lidech můžete jet… Brzdil jsem jen odporem vzduchu. Lucka nehtama zarytejma v mejch zádech ještě přidávala pár koníků. Blížíme se k přístavnímu městečku. Čekaj nás ale 4 km serpentin s krásným výhledem na zátoku a přístav. Na přístav, kam vidíme zajíždět trajekt. Ne ty vole! To nemůže bejt náš… To ještě není hodina.

Víte. Řekové se*ou na jízdní řády. Plus mínus půlhodinka je nic. A pro nás to byl rozdíl asi 5 až 10 minut. Mohli jsme mít naše věci, ale místo toho tu sedíme v přístavu a zoufale koukáme na poslední zbytky lidí, kteří čekají na odvoz ke svejm hotelům. 

Lucka je na dně a já se jí nedivím. Už jsme bez těch extra věcí byli celkem v pohodě. Sice makeup držel už jen silou vůle a vlasy žily svým životem. Hadry jsme na všech fotkách měli stejný… Bylo to ale takový osvobozující. Nemít věci. Neřešit je. Lůca by předtím nikdy nevěřila, že se dá cestovat nalehko (jo, ve ztraceným batohu je kulma, fén i žehlička a taky asi desetilitrový balení roztoku na čočky). Ale pak najednou přijdete o ty věci podruhý, a to bylo těžký. Máme nárok na další doručení?

Volám na číslo, který se mnou mluvilo před hodinou. 

 • Nestihli jsme to. 
 • Jste si jistí? 
 • Jo.
 • Aha. Tak počkejte, třeba to ještě nepřijelo. Zkusím zjistit, kde to je.

Volá mi za 15 minut

 • Nestihli jste to.
 • Víme.
 • Zítra ráno v 6:40 na stejným místě. Stihnete to?
 • Určitě!

S nohou na 7 % baterie přijíždíme ráno do přístavu (s předstihem!) a nervózně sledujeme horizont. Podle jízdního řádu nemá v čase 6:40 žádná loď příjezd. Sakra! Kde je chyba? Maj přijet tři trajekty/lodě v okolí půl hodinky okolo našeho času.

Jede první. Natáčíme ji v domnění, že se chystá dojemné setkání. Má logo Aegean. To bude určitě naše. Ptám se posádky, jestli nám vezou ty naše věci – o ničem neví.

Jede druhá. Naše věci nemaj. 

Uklidňujeme se vzájemně tím, že nám ten člověk z telefonu řekl dřívější čas naschvál, abychom tu byli v předstihu. Jede třetí loď. Už když couvá, tak tam vidím u můstku dvě krosny. Máme je!!!! To jsou naše věci!!! 

Nevěříme svejm očím. Objímáme se. Posíláme fotku batohů do rodinnejch chatů, protože všichni to prožívali s náma… Skládáme se na skútr a jedeme na ubytko.

Hážem krosny na postel a zjišťujeme, že jsme vlastně trochu zoufalí z toho, že najednou máme tolik věcí. Krámů. Zbytečností. Najednou máme tolik oblečení. Doteď jsme měli jedny šaty, tričko a kraťasy. O spodním prádle nemluvě. Vždy večer vyprat spodky a druhej den jako nový 😀 

Co si teď počnem? Takovejch voleb. Co na sebe?

AKT II. – Na skůtru je bezpečno

Skútr jsme si s Luckou zkoušeli už před dovolenou (díky, Evi) a bylo to v pohodě. Teda takhle… Dokud člověk jede, tak je fuk, zda má, nebo nemá nohu. Ale když zastaví. Nedejbože krizově či nečekaně brzdí… Pak dojde na lámání chleba (nohy).

Lucka měla jasný instrukce pro případ, že se začneme při stání převažovat doprava. Dát obě nohy na zem a přidržovat motorku. V reálu to ale tak snadný není 😀 Respektive vše dodržela a já s motorkou spadl na bok jako pytel bobků i tak. Naštěstí se to stalo na písčitý cestě v mírnym svahu. Chtěl jsem zaparkovat a najednou jsem neměl rychlost a váha byla víc vpravo, než by měla bejt. Jen jsem koukal, jak se i se skútrem poroučím na zem.

Kromě mýho odřenýho prstu (a to se stalo při zvedání se) na ruce se nikomu nic nestalo (teda moje čest utrpěla, protože tam byli svědci).

A proč jsem tu nohu nevysunul? Náš skútr měl pro nohy udělaný takový závětří, asi pro lepší ochranu. A to mě spolehlivě ochránilo před vystoupením, protože se mi o to zaseklo chodidlo. 😀

PS: když jedete v tričku po polňačce ve stráni, musíte počítat se vším. Občas výmol. Občas vás oslní slunko. A někdy. Někdy vám na ruce přistane tak velkej hmyz, jehož sevření na paži vás donutí se podívat a jeho váha vás převažuje na stranu. Je dobrý vědět, že vaše partnerka bude paralyzovaná z pohledu na tu lítající (toho času mou paži svírající) obludu a nebude se jí chtít ani dotknout, a tak ji bude odhánět jen bezkontaktně a ječet vám u toho do ucha. 

Naštěstí asi na desátý máchnutí mobilem kolem mýho ramene tu krvelačnou bestii odehnala, ale to jsem se já už jen smál celý tý záchranný akci.

Na její obranu – já tu “věc” neviděl tak dobře jako ona. xD

AKT III. – V kostele se nekrade

Nejsem věřící. Duchové neexistujou. Cokoliv ezo je pro mě většinou nepochopitelný.

Lucka to má opačně (až na tu věřícnost, uff!). V kostelech nás tak zajímaj především stavby jako takový, výzdoba a chládek. Jeden takovej krásnej jsme objevili i v Řecku. A aby se kostelík udržel ve formě, dalo se tam i přispět. A něco jsme za to dostali!

Našli jsme tam takovou krabičku plnou prolisovanejch plíšků s různejma obrázkama. Hlava, srdce, plíce, záda, ruce, pravá noha. Cože? Plíšek s pravou nohou? Tak jestli jsme právě nenašli dokonalej suvenýr z dovolený pro amputáře, tak nevím. U krabičky nápis 5 Euro. Ok, berem.

Dáváme mnichovi pět éček a chceme jít, ale on nás zastavuje a s vytřeštěným pohledem na mou nohu nás začíná tahat kolem všech možnejch obrazů a výjevů, který tu maj po zdech rozvěšený. U každýho nám lámanou angličtinořečtinou říká jejich příběh a s “naším” plíškem vždy provede pokřižování a modlitbu. Asi po deseti modlitbách má hotovo a ukazuje nám směrem k “obětnímu” místu. Tedy místu, kde se má zapálit svíčka a plíšek se má položit a nechat bejt. (Aby ho mohli druhej den ošplouchnout a znovu prodat – to tak! Je náš!)

Děkujeme mu a nechává nás o samotě.

Dávám plíšek do kapsy. Potutelně se směju, jak jsem nad nima vyzrál, a jdeme pryč.

Přejíždíme na pláž, která je bohužel zavřená (bez baru a bez lehátek) a najednou si všímám, že mi noha divně reaguje při chůzi a vibruje…

Pouštím aplikaci na telefonu. Spojí se to, ale to je tak vše. Nejde změnit režim. Nejde měnit nic v nastavení. Noha je v erroru!

Víte, co znamená, že je noha v erroru? Pomocí pěti relativně dlouhých vibrací dá svému uživateli najevo, že je v erroru. Pak pětačtyřicet vteřin odpočívá a pak zase pětkrát vibruje. A tohle dělá pořád. Dokud se nedostane k protetikovi do ruky a on ji nevypne přes speciální program. A to jen vibruje! Kdybych před pár dny nevypnul zvuky a nesnížil vibrace na nejmenší intenzitu, bylo by to ještě tisíckrát horší. A věřte nám. Bylo to hrozný!

Každou minutu nová série vibrací. Nesčetněkrát jsme si kontrolovali telefon a jen se plácali do čela, protože to byla noha. Těšili jsme se na večer, protože jediná situace, kdy noha nevibrovala, byla, když byla připojená na nabíječku. Ještě že tak! Na ten zvuk jsme už byli alergický. Zas a znova vibrovala. Ve vodě. Na lehátku. Na skútru.

V Řecku mi nebylo pomoci. Musel jsem to vydržet domů. Domluvil jsem si výměnu se servisem za náhradní nohu a doufal, že po příletu bude náhradní koleno připravený.

28 800

To je počet zavibrování, který jsme si vyslechli. Který jsem cejtil pahejlem i celým tělem. Noha mi dala celkem jasně najevo, že je v erroru.

Další stres byl letiště. Elektronika, která je porouchaná, je rozhodně zakázaná na palubě jakýhokoliv letadla. A letištní kontrola má v oblibě kontrolovat mou protézu velmi důkladně, takže vibrace prostě musej cejtit. Naštěstí jsme letěli tak brzo ráno, že jsme si na letišti museli i světlo rozsvítit a přišlo mi, že bezpečnostní kontrolu si taky děláme svépomocí xD 

Obrovskej dík českýmu týmu za téměř okamžitou výměnu kolene i za snahu o sehnání nabíječky v době, kdy jsme ještě neměli batohy.

Podtrženo sečteno… Moje (a protetická) verze: Error způsobilo vadné čidlo v holenní tyči, který kolenu dává informaci o tom, zda stojím na patě nebo na špičce. Poškodil ho jemnej písek a slaná voda.

Lucčina verze… Může za to ukradenej talisman. Jsem úplně blbej, že jsem nekejvnul na to, abychom to tam rovnou vrátili, když jsme tam ještě byli. A teď mám za úkol najít letenky, ať to tam můžeme jet po roce dodatečně vrátit (alespoň že tam Ryanair začal lítat napřímo). 

Jo a samozřejmě všechno špatný, co se ohledně nohy od dovolený stane, je vina toho talismanu.

Ať žijí duchové.

Líbí? sdílej… 🙂

Nebojte se nechat mi tu nějakej ten komentář :)